Przesypiamy około 33% swojego życia. Wielu ludzi ma jednak problemy z prawidłowym spaniem. Część z nich cierpi na bezsenność, kiedy to inni śpią aż za długo. By wspomóc się w tej kwestii, dużo osób ucieka się nawet do farmakologii. Na szczęście komfort snu można też poprawić w mniej inwazyjne sposoby np. poprzez odpowiednie umieszczenie łóżka w sypialni.

Jak ustawić łóżko w stosunku do okien?

Ekspozycja na strony świata ma szczególne znaczenie dla odpowiedniego umiejscowienia łóżka w domu czy mieszkaniu. Jeżeli chce się wstawać wcześnie, dobrze jest usadowić łóżko w kierunku okien od strony wschodniej. Wtedy to już wcześnie rano do śpiącego docierać będzie najbardziej naturalny budzik świata tj. światło słoneczne.

Osoby, które lubią i mogą pospać nieco dłużej, docenią umiejscowienie łóżka naprzeciwko okien od południa. Wtedy to budzące promienie słoneczne docierają o kilka godzin później, niż wtedy, gdy łóżko jest zwrócone w kierunku wschodnim.

Jeżeli ktoś zaś pracuje w nocy i spać kładzie się nad ranem, to powinien mieć łóżko zwrócone w kierunku okien od zachodu. W tym przypadku intensywne promienie słoneczne wybudzą go w godzinach popołudniowych.

Stosunkowo najmniej korzystne jest łóżko zwrócone w stronę okien od północy. Wtedy to można liczyć jedynie na minimalną ilość słońca w sypialni, takie rozwiązanie może być jednak wskazane dla osób cierpiących na chroniczną bezsenność.

Umiejscowienie łóżka a grzejniki i pozostałe pomieszczenia

Kojący sen wymaga ciszy. Łóżko powinno się więc znajdować jak najdalej od źródeł hałasu zewnętrznego, takiego jak ruchliwa ulicy, ale także możliwie daleko od pozostałych pomieszczeń generujących hałas np. poprzez pozostałych domowników. Nie warto więc umiejscawiać łóżka przy ścianie, za którą znajduje się łazienka. Sypialnia powinna być także z dala od drzwi wyjściowych, które generują dużo hałasu w czasie otwierania i zamykania. Dobrze jest też, gdy same łóżko znajduje się możliwie daleko, od wejścia do sypialni.

Odpowiednia temperatura dla snu jest zaś dość indywidualną sprawą, jednakże na ogół w sypialni powinno być nieco zimniej niż w salonie. W większości przypadków łóżko bezpośrednio przy grzejniku nie jest więc dobrym rozwiązaniem.

Wybierz dobre łózko

Dla komfortu snu ogromne znaczenie ma także odpowiednie podłoże, na którym się śpi. Łóżko musi być więc odpowiednio duże. Jego długość powinna być, o co najmniej 20 cm większa niż wzrost osób, które na nim śpią. Szerokość łóżka powinna być zaś dostosowana do ilości osób, które na niej śpią.

Równie ważne, co wymiary łóżka jest wybranie odpowiedniego materaca. Powinien być on dopasowany do wagi śpiących osób. Co do zasady, im cięższa osoba, tym twardszego podłoża potrzebuje do komfortowego snu. W przypadku, gdy na danym łóżku mają spać osoby o znacznej różnicy wagowej, warto pomyśleć o wmontowaniu dwóch materacy o osobnym poziomie twardości.

Trzeba także pamiętać o wybraniu odpowiedniego materiału pościeli, poduszek oraz pierzyny. Powinny być one dostosowane do preferencji danych osób i tego, czy są one na coś uczulone.

Author jakub
Published
Categories Wnętrze

Najnowsze posty

youplay