Budowa własnego domu to zadanie dla ludzi tylko o mocnych nerwach. Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że na pewno wydamy więcej, niż się spodziewaliśmy. Po drugie, ekipy budowlane bardzo często nie podchodzą do pracy tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Drobne rzeczy prawdopodobnie będziemy musieli robić sami, a na przeszkodzie do wymarzonego domu staną nam nieprzychylne przepisy budowlane. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten odważny krok i postanowimy wybudować swój własny dom – poniżej znajdują się wskazówki, które warto wykorzystać.

Działka pod budowę

Wybór działki pod budowę domu to najważniejszy krok – od niego wszystko się zaczyna. Do rozmiaru i kształtu parceli dopasowuje się konstrukcję całego budynku, więc trzeba wybrać taką, która będzie nam w pełni odpowiadała.

Najczęściej wybierane są działki o kształcie zbliżonym do kwadratu, mające około 1000 metrów kwadratowych powierzchni oraz dobre warunki gruntowe. Najlepiej, gdyby wjazd na działkę znajdował się od północnej strony, ponieważ wtedy można urządzić salon od południa, gdzie będzie dobrze ukryty przed spojrzeniami przechodniów.

Należy także zwrócić uwagę, czy pozostanie dużo miejsca na ogród, jeśli chcemy taki mieć. O uprawie roślin i projektowaniu ogrodów można poczytać na stronie Nelson Garden, gdzie znajduje się wiele przydatnych informacji.

Działka powinna znajdować się w zasięgu sieci wodociągowej, gazowej, elektrycznej i kanalizacyjnej.

Działki w centrum są najdroższe, więc czasem warto kupić parcelę nieco oddaloną od serca miasta, ale tańszą. Zaletami takiego rozwiązania będą na pewno spokój i cisza. Działki, które są wąskie, posiadają spadek lub budynek do wyburzenia, będą jeszcze tańsze.

Lokalizacja

Oprócz ukształtowania terenu na działce, bardzo ważna jest także jej lokalizacja. Przed zakupem parceli należy się upewnić, że będziemy mieli dogodny dojazd do pracy, szkoły czy najbliższego sklepu. Istotne są także połączenia komunikacji publicznej i rozmieszczenie przystanków w pobliżu działki.

Jak znaleźć odpowiednią działkę?

Można to zrobić na dwa sposoby – albo szukać działki na własną rękę, albo wynająć agenta nieruchomości.

Bardzo często ogłoszenia o sprzedaż działki pojawiają się w Internecie, na różnych portalach społecznościowych czy platformach kupna i sprzedaży. Można je też znaleźć w gazetach, najlepiej w tych lokalnych. Niektórzy decydują się także na wyruszenie w teren, ponieważ na działkach bardzo często stoją tabliczki z napisem „Sprzedam” i podanym numerem telefonu.

Jeśli zdecydujemy się na agencję nieruchomości, to będziemy musieli liczyć się z prowizją – zazwyczaj od 1,5 do 4 % wartości działki.

Author jakub
Published
Categories Releases

Najnowsze posty

youplay