Malowanie to popularny sposób na odświeżenie mieszkania. Nic w tym dziwnego, jest to przecież prosty i tani sposób na całkowicie nową aranżację każdego pomieszczenia. Tak jak to w przypadku każdego remontu bywa, również do malowania trzeba się odpowiednio przygotować, aby osiągnąć zamierzony efekt. Kluczowe znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniej farby.

Jak wybrać właściwy kolor farby?

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów farb, od różnych firm i o niemal nieskończonej liczbie barw do wyboru. Aby się w tym nie pogubić i wybrać właściwie, należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących wyboru właściwego koloru farby:

  • Nie warto się spieszyć. Ściany zajmują największą powierzchnię każdego pomieszczenia. Pomalowanie ich niewłaściwą farbą może nawet oszpecić wygląd pomieszczenia i zmusić do kolejnego pomalowania ścian.
  • Dobrym pomysłem jest użycie kilku próbek farb na małym fragmencie ściany. Po ich naniesieniu należy odczekać do momentu, aż farby przyschną. Próbki warto ze sobą porównać w różnych porach dnia, przy różnych poziomach naświetlenia.
  • Czasem warto poprosić o pomoc projektanta wnętrz, który powinien najlepiej wiedzieć, jaka farba wypadnie najkorzystniej w danym pomieszczeniu.
  • Należy dopasować kolor do osobowości domowników. Ekstrawertycy najlepiej czują się w pokojach pomalowanych na ciepłe barwy, czyli odcienie czerwieni, żółtego oraz pomarańczowego. Dla introwertyków zaleca się zaś chłodniejsze kolory, takie jak: niebieski, zielony, czy też fioletowy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zdecydowanie się na właściwy kolor farby jest bardzo ważne. By jednak naprawdę być zadowolonym z efektu świeżo pomalowanych ścian, trzeba też pamiętać o kilku innych czynnikach. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, ile farby będzie potrzebnej na pomalowanie danego pomieszczenia. W tym celu należy dokonać pomiarów powierzchni ścian i skorzystać z internetowych kalkulatorów wydajności farby albo też udać się po poradę specjalisty. Zawsze warto też pozostawić sobie kilka procent zapasu farby, tak aby później nie martwić się, czy uda się szybko znaleźć farbę w tym samym kolorze.

Duże znaczenie ma także rodzaj farby, jakiej ma się zamiar użyć. Przez dziesięciolecia królowały farby olejne. W ostatnich latach dużo popularniejsze stały się farby lateksowe, które są łatwiejsze w użyciu i np. nie wymagają używania rozcieńczalnika do wyczyszczenia sprzętu malarskiego. Farby lateksowe są szczególnie zalecane dla amatorów, czyli osób, które na co dzień zajmują się czym innym, niż malowanie ścian.

Rodzaj użytej farby należy także dopasować do malowanego pomieszczenia. Łazienkę należy pomalować farbą odporną na wilgoć i przeciwdziałającą powstaniu grzybów oraz pleśni. W sypialni oraz salonie lepiej zaś sprawdzi się trwalsza farba, którą łatwiej się czyści. Warto także rozważyć pomalowanie ścian ekologicznymi farbami, niemającymi właściwości alergennych.

Author jakub
Published
Categories Wnętrze

Najnowsze posty

youplay