Wybór rodzaju ogrzewania ma kluczowe znaczenie w czasie budowy, ale także generalnego remontu mieszkania bądź domu. Wraz z rozwojem technologii możliwości ogrzewania jest coraz więcej, a każda z nich wiąże się z plusami i minusami.
Na co zwrócić uwagę wybierając typ ogrzewania?
Przed podjęciem decyzji dotyczącej typu ogrzewania należy zwrócić na kilka czynników. Trzeba pamiętać, że nie ma jednego rozwiązania, optymalnego rozwiązania, które sprawdzi się w każdym przypadku, wszystko zależy od:
- Technicznych możliwości dostępnych na danej nieruchomości. Nie każdy dom czy mieszkanie ma dostęp np. do gazu.
- Efektywności cieplnej nieruchomości. Dobrze ogrzany dom czy mieszkanie potrzebuje mało ogrzewania. Energooszczędne nieruchomości pasywne mogą być ogrzewane nawet na zazwyczaj nieopłacalne sposoby takie jak ogrzewanie elektryczne.
- Oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa. Każde dobrze zainstalowane i eksploatowane źródło ogrzewania jest bezpieczne. Jednakże ogrzewanie elektryczne wymagać będzie najmniej wysiłku w celu jego zachowania. Instalując ogrzewanie węglowe czy gazowe, trzeba przeprowadzać cykliczne przeglądy całych instalacji.
- Zasobów finansowych. Niektóre rozwiązania np. ogrzewanie gazowe pochłaniają wielotysięczne kwoty w czasie ich instalacji, które zwracają się po latach, ze względu na niskie koszty eksploatacyjne. Zamontowanie ogrzewania elektrycznego wymaga zaś, znacznie niższych kosztów. Z drugiej strony trzeba się wtedy liczyć z większymi wydatkami eksploatacyjnymi. Cenę ogrzewania prądem można jednak nieco zmniejszyć, korzystając z odpowiedniej taryfy u dostawcy prądu.
- Oczekiwanego poziomu komfortu. W Polsce wciąż najtańsze jest ogrzewanie węglowe, które zwykle jest bardzo tanie. Mimo rozwoju technologii, piece węglowe wciąż wymagają najwięcej wysiłku domowników do zapewnienia ogrzewania. Ogrzewanie węglowe to przecież dużo pyłu, dymu i konieczność ciągłej kontroli temperatury.
- Troski o środowisko. Ogrzewanie gazowe wyrządza mnie szkód ekologicznych niż np. węglowe.
- Potencjalnych problemów z dostawą surowca. Warto zainwestować w taki typ ogrzewania, co do którego jest się pewnym stałości dostaw. Jeżeli więc dana nieruchomość często boryka się z problemem dostaw prądu np. ze względu na liczne awarii sieci przesyłowych, to lepiej zainwestować w inne źródło ciepła.
- Przyszłych cen surowców. Analizując opłacalność danego źródła ciepła, należy zwrócić uwagę nie tylko na bieżące ceny danego surowca, ale także na jego przyszłe ceny. Co prawda takie przewidywania są trudne i obarczone ryzykiem pomyłki, to jednak większość ekspertów przewiduje, że cena węgla w Polsce będzie rosnąć, a najbardziej stabilna powinna być cena gazu.
Wybranie właściwego sposobu ogrzewania to więc dość skomplikowany proces. Na szczęście można się wspomóc kalkulatorem, który ułatwi podjęcie optymalnej decyzji.