Kiedy w domu zaczyna brakować przestrzeni, to warto pomyśleć o jego rozbudowie. Jest to jednak rozwiązanie nie tylko skomplikowane technicznie, ale też wymagające spełnienia wszystkich formalności prawnych.

Jak sprawdzić czy można rozbudować dom?

Rozbudowę nieruchomości regulują przepisy prawa budowlanego. Formalnie wyróżnia się rozbudowę tj. zwiększenie powierzchni zabudowanego gruntu (np. poprzez dobudowanie pomieszczenia na parterze) oraz nadbudowę, czyli zwiększenie powierzchni budynku, bez zabudowania dodatkowej powierzchni gruntu (np. dobudowanie piętra).

Na samym początku należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dla działki, na której znajduje się nieruchomość. W nim znaleźć można wszelkie informacje dotyczące możliwości rozbudowy domu. Wypis z takiego plany można otrzymać w miejscowym Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy. W przypadku, gdy taki plan nie istnieje, to konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku o zaakceptowanie możliwości rozbudowy nieruchomości.

Jakie są jeszcze przed formalności przed rozpoczęciem rozbudowy?

Uzyskanie akceptacji dotyczącej rozbudowy domu to dopiero początek formalności. Aby rozbudować nieruchomość, konieczne jest także sporządzenie projektu rozbudowy oraz innych wymaganych przed dany Urząd wniosków. Projekt rozbudowy może zostać wykonany wyłącznie przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane. Wymagana będzie także ekspertyza techniczna konstrukcji budynku oraz stanu gruntu. Załatwienie tych formalności może trwać nawet kilka miesięcy. Formalności związane z rozbudową domu są więc podobne do tych, jakie trzeba spełnić, kiedy buduje się nieruchomość „od zera”. Warto też pamiętać, że zgodę na rozbudowę budynku otrzyma się jedynie, jeśli jest on w dobrym stanie technicznym.

Nie warto jednak rozbudowywać domu, bez spełnienia wymogów prawnych. W takim przypadku zostanie to potraktowane jako samowola budowlana. W konsekwencji można ponieść ogromne koszty związane z legalizacją rozbudowy, a nawet zostać zmuszonym do zburzenia nowo powstałych pomieszczeń. Nie warto tym bardziej, iż rozbudowę domu wyjątkowo trudno zataić przed sąsiadami, czy też urzędnikami.

Jak bardzo można rozbudować nieruchomość?

Po rozbudowie ściany domu muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od granicy działki, czyli:

  • Co najmniej 4 metrów od granicy, w przypadku, gdy budynek zwrócony jest ścianą z oknem lub drzwiami w kierunku granicy
  • Co najmniej 3 metrów od granicy, jeżeli budynek nie ma okien ani drzwi na ścianie znajdującej się od strony granicy.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy budynek usadowiony jest na działce o szerokości do 16 metrów, wtedy to budynek może znajdować się do 1,5 metrów od granicy działki. Istnieje także możliwość zawnioskowania od odstąpienia od tych przepisów. Wymaga to jednak odpowiedniego uargumentowania i oczekiwania na uzyskania finalnej decyzji, która może być negatywna.

Decydując się na rozbudowę domu, trzeba się więc uzbroić w sporo cierpliwości. Na szczęście w większości przypadków udaje się spełnić wszystkie wymogi prawne i można przystąpić do rozbudowy nieruchomości. Z drugiej strony zamiast decydować się na rozbudowę domu, czasem warto rozważyć jego sprzedać, a uzyskane środki przeznaczyć na kupno nowej nieruchomości. Często może się to bowiem okazać znacznie korzystniejsze pod względem finansowym, a także okazać się łatwiejsze do przeprowadzenia.

Author jakub
Published
Categories Wnętrze

Najnowsze posty

youplay