Wielu Polaków narzeka na to, że posiada zbyt małe mieszkania. Część z nich decyduje się więc na powiększenie powierzchni użytkowej mieszkania, poprzez zabudowę balkonu lub loggi. Pomysł ten ma sporo wad, ale także kilka istotnych zalet.
Kiedy i jak zabudować balkon?
Zabudowanie balkonu ma kilka zalet. W ten sposób zwiększa powierzchnię użytkową mieszkania o kilka metrów. Co prawda w ten sposób traci się balkon, jednak w większości przypadków, dodatkowe pomieszczenie jest dużo bardziej przydatne niż rzadko używany balkon. Ponadto tworzy się dodatkową barierę pomiędzy ulicą a wnętrzem mieszkania. W konsekwencji jest ciszej. Zabudowany balkon to także większa ochrona przed złodziejami i zmniejszenie ryzyka wypadnięcia przez balkon np. małego dziecka.
Zamiana balkonu na dodatkowe pomieszczenie wiąże się także z kilkoma minusami. Przede wszystkim wymaga to, co najmniej kilkutysięcznej inwestycji, wzrosną także koszty eksploatacyjne, związane np. z koniecznością ogrzania dodatkowej powierzchni. Naturalnie traci się także możliwość wyjścia na balkon z mieszkania. Warto też wiedzieć, że nie każdy balkon można lub opłaca się zabudowywać. Przed rozpoczęciem prac, należy uzyskać wszystkie formalne zgody np. w spółdzielni mieszkaniowej. By taka inwestycja miała sens, balkon powinien też być odpowiednio duży. Znacznie łatwiej z sensem zabudować obszerną loggię niż mały balkonik.