Większość Polaków posiada klimatyzacje w samochodzie. Rzadko kto jednak posiada klimatyzacje w swoim mieszkaniu. Wciąż jest to uważane za zbyt drogi luksus. Czy jednak rzeczywiście klimatyzacja domowa jest tak droga?

Czy to się opłaca?

Pod względem komfortu mieszkania klimatyzacja nie ma sobie równych w czasie gorących miesięcy. Żaden wiatrak ani tzw. klimator nie zapewni nawet namiastki komfortu, który zagwarantuje klimatyzator. Ponadto klimatyzator nie tylko obniży temperaturę w upalne dni, ale także osuszy, nawilży, a nawet ogrzeje powietrze, kiedy będzie to potrzebne.

Zapotrzebowanie na klimatyzację w Polsce stopniowo rośnie, tym bardziej że zmiany klimatu powodują, iż lata są coraz bardziej gorące. Być może za kilkadziesiąt lat klimatyzacja w mieszkaniach będzie bardziej potrzebna niż system ogrzewania. Warto rozważyć zakup klimatyzatora szczególnie wtedy, jeśli wśród domowników są dzieci lub osoby starsze. Przy temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza oraz dużej wilgotności powietrza ludzie czują się po prostu źle.

Z drugiej strony sama instalacja klimatyzacji to kilka tysięcy złotych, a później trzeba się liczyć ze sporymi kosztami eksploatacyjnymi. Warto jednak wiedzieć, że zarówno rynek klimatyzacji mieszkalnej, jak i technologia klimatyzatorów wciąż się rozwija. W konsekwencji jest możliwe znalezienie skutecznego sprzętu, który przy tym nie zrujnuje budżetu domowego.

Author jakub
Published
Categories Wnętrze

Najnowsze posty

youplay