Mieszkania z ograniczoną liczbą drzwi wewnętrznych cieszą się, coraz większym zainteresowaniem. Można je spotkać zarówno w nowych nieruchomościach, jak i w mieszkaniach po generalnym remoncie. Czy jest to jednak naprawdę dobry sposób na zwiększenie swego komfortu mieszkalnego?

Po co pozbywać się drzwi wewnętrznych?

Wbrew pozorom brak drzwi wewnętrznych oznacza sporo korzyści. Po pierwsze mieszkanie zyskuje optycznie na wielkości. Generalnie im mniej przeszkód znajduje się na linii wzroku, tym większe dane mieszkanie wydaje się być. Co więcej. brak drzwi, szczególnie z wyburzeniem ścian działowych, poprawia oświetlenie w mieszkaniu. Promienie słoneczne, czy też światło z lamp dociera wtedy na większy obszar. Brak drzwi wewnętrznych oznacza również poprawę ergonomii, nie trzeba bowiem tracić czasu na ich otwieranie i zamykanie. Do zalet takiego rozwiązania zaliczają się także oszczędności finansowe, związane z brakiem konieczności kupna, bądź wymiany drzwi na nowe. Brak drzwi ułatwia także komunikację między domownikami, można np. przebywać w kuchni i swobodnie rozmawiać z osobami znajdującymi się w salonie. Kolejną zaletą jest lepszy przepływ powietrza, pomiędzy pomieszczeniami.

Brak drzwi ma także negatywne konsekwencje

Usunięcie kilku drzwi wewnętrznych może okazać się więc świetnym pomysłem. Drzwi mogą być zbędne szczególnie w kuchni, jadalni oraz salonie. Nie warto z nich jednak rezygnować w sypialni, a szczególnie w łazience (choć zdarzają się tacy, którzy pozbywają się drzwi nawet w tym pomieszczeniu).

Warto też zdawać sobie sprawę, że ograniczenie liczby drzwi ma także negatywne konsekwencje. Zapachy z kuchni będą przenikać do salonu, a hałas z przedpokoju będzie bardziej słyszalny w jadalni. Przeszkadzać może także np. brudne naczynia widoczne z salonu. Mieszkanie z ograniczoną liczbą drzwi wewnętrznych może być także problematyczne dla wielopokoleniowych rodzin, o odmiennych potrzebach. Hałasy dobiegające od bawiących się dzieci, mogą przeszkadzać starszym domownikom, potrzebującym ciszy i spokoju.

Co ciekawe, wraz z tendencją do zacierania się funkcji poszczególnych pomieszczeń, do łask wracają zasłony zamiast drzwi. Choć takie rozwiązanie kojarzy się raczej z mieszkaniami budowanymi w czasach komuny, to ich odpowiednie zaaranżowanie może się sprawdzić także w nowoczesnych mieszkaniach.

Aranżacja pomieszczeń bez drzwi

Aby mieszkanie z ograniczoną liczbą drzwi było naprawdę komfortowe i estetyczne, trzeba zwrócić uwagę na ich odpowiednią aranżację. Pozbywając się drzwi, trzeba odpowiednio zagospodarować powstałe wnęki. Warto też pamiętać, aby połączone ze sobą pomieszczenia, współgrały ze sobą stylistycznie i kolorystycznie i np. miały podobny, bądź identyczny kolor ścian.

Author jakub
Published
Categories Wnętrze

Najnowsze posty

youplay