Co robi Niemiec w czasie urlopu? Jedzie na wakacje. Co robi Polak w czasie urlopu? Remontuje mieszkanie! W tym popularnym dowcipie jest sporo prawdy. Polacy często zabierają się za samodzielne remontowanie swych nieruchomości. Zapewnia to oszczędności i daje sporo satysfakcji. Kiedy jednak naprawdę warto samemu remontować, a kiedy lepiej zlecić to specjalistom?

Dlaczego warto remontować samemu?

Jeżeli ma się odpowiednią ilość czasu oraz umiejętności to samodzielny remont może być doskonałym pomysłem. W ten sposób:

  • Oszczędza się pieniądze – nie trzeba nikomu płacić za wykonaną pracę
  • Czuje się satysfakcję, a nawet dumę – Po dobrze przeprowadzonym remoncie można się tym chwalić rodzinie i przyjaciołom.
  • Uzyskuje się taki efekt, jaki się chciało – remontując samemu, można osiągnąć dokładnie to, co się chciało, nie trzeba niczego tłumaczyć ekipie remontującej, która może nie zrozumieć intencji zleceniodawcy.
  • Nie trzeba poświęcać czasu na znalezienie specjalisty – dobór odpowiedniej ekipy remontowej jest trudny. Wielu specjalistów nie ma wolnych terminów, a inni nie specjalnie przykładają się do swych obowiązków.
  • Uczy się czegoś nowego – każdy remont rozwija umiejętności, szczególnie te manualne, które mogą okazać się przydatne, przy okazji następnego remontu.

Samodzielny remont może okazać się jednak klapą…

W teorii wszystko brzmi dobrze, masz plan remontu, kupujesz odpowiednie materiały i zabierasz się za pracę, by później być dumnym z wyremontowanego mieszkania i cieszyć się z zaoszczędzonych pieniędzy. W praktyce wiele samodzielnie prowadzonych remontów kończy się niepowodzeniem. Brak umiejętności i doświadczenia może nie tylko oznaczać większe nakłady finansowe i czasowe niż zakładane, ale także skończyć się brakiem uzyskania pożądanego efektu. W skrajnych przypadkach taki amatorski remont może spowodować powstanie szkód i konieczność przeprowadzenia jeszcze większego remontu.

Podsumowując, mając czas i odpowiednią wiedzę i umiejętności warto przeprowadzić remont własnymi rękami. W przeciwnym warunku zdecydowanie lepiej jest go zlecić specjalistom.

Author jakub
Published
Categories Wnętrze

Najnowsze posty

youplay